Je to z toho důvodu, že chladné prostředí kolem pěti stupňů nad nulou narušuje u některých potravin jejich buněčnou strukturu, ty se následně rychle kazí, anebo dojde, např. u ovoce, k pozastavení jejich růstu. Co do ledničky rozhodně nedávat, abyste nebyli nemile překvapeni?
Brambory a batáty do ledničky nepatří
Nepatří tam ani česnek, anicibule. Většina hospodyněk to ví, ale nezřídka se stává, že muži, pověřeni rodinným nákupem, kdy je hospodyňka nemocná, nacpou do lednice klidně i půl kila cibule. V lednici podléhají cibule s česnekem velmi rychle zkáze, uchovávejte je proto jen na suchém a temnějším místě. A pozor na brambory, pokud je máte na jednou místě společně s cibulí a s česnekem, obojí se rychle kazí.
Když už jsme nakousli téma brambor, ty také nepatří do lednice. Brzy tam totiž nasáknou vlhkostí a jsou nasládlé, po uvaření změní natolik chuť, že se v podstatě nedají jíst.
Dokonce ani rajčata
Exotické ovoce, to je kapitola sama pro sebe. Do ledničky nepatří banány, pomeranče, citrony, ananas, mandarinky, grepy. Chlad totiž exotické ovoce velmi rychle znehodnocuje. Skladujte všechny exotické plody při pokojové teplotě.
Rajčata do ledničky také nepatří, i když tomu mnozí nevěří. Chladné prostředí jim nesvědčí a narušuje buněčnou strukturu. Jsou pak bez chuti a moučnatá.
Pečivo v lednici Vám stoprocentně ztvrdne
Kdo někdy uložil do lednice pečivo, jistě o tom ví své. Při teplotách kolem 5 stupňů (neplatí to však pro teploty pod nulou – v mrazáku) struktura škrobu pečiva mění své vlastnosti, a to poměrně rychle. Škrob tzv. retrograduje – navrací se jeho původní struktura, která byla u obilniny před upečením, a výrobek se stává nestravitelným. Takové pečivo je pak jen docela obyčejnou vlákninou, která projde trávicím traktem. Pravda, trocha vlákniny navíc neuškodí, spíš naopak, ale co je moc, to je moc.
Do ledničky také nepatří ořechy, fazolové lusky, jablka, hrušky, cukety, dýně, meloun, olivový olej, med, broskve, hořčice, sojová omáčka, kakao, káva a veškeré bylinky.