Solární sprchy – vítaný pomocník u bazénu i při práci na zahradě


Při pořízení bazénu vyžaduje mnohem více pozornosti jeho příslušenství, nežli samotná nádrž. Bez něho by nebylo možné udržet stojatou vodu dlouhodobě v provozu, aby poskytovala přijatelné podmínky pro dokonalý relax. Koupání ve znečištěné nádrži nikoho lákat nebude, maximálně vašeho psa, který nepohrdne i zatravněným rybníkem.

kluk v bazénu

První, co musíte zajistit, je filtrační okruh s pohonnou jednotkou – čerpadlem. Uvnitř filtrační nádoby bývá speciální jemnozrnný písek (tedy nikoli obyčejný stavební, s nímž si připravíte zahradní beton), písek můžete nahradit i minerálem zeolitem. Filtrování vody ji zbaví většiny mechanických nečistot (listů, hmyzu, stébel trávy atp.) a ruku v ruce s tím musí být tekutina řádně ošetřena chemickými přípravky – většinou chlorovými tabletami nebo chlorovými ionty uvolněnými při elektrolýze vody s příměsí mořské soli. K dokonalé očistě to však nestačí, část nečistot propadne až na dno a odtud se musí odsát vysavačem.

plavec v bazénu

Solární sprcha

Před vstupem do bazénu je nutné provést alespoň základní hygienu, i přesto, že máte v provozu filtraci i desinfekci. K tomuto návyku jsou již vedeny děti v průběhu plaveckého výcviku a pochopitelně je žádoucí sprchování i doma. Tím se zároveň šetří chemické prostředky a snižují náklady na provoz filtrace.

Sprchovat se můžete samozřejmě doma v koupelně, ale pohodlnější je mít sprchovou růžici přímo u bazénu. Od jara do podzimu tu může být v provozu solární sprcha, slunce ohřívá vodu uvnitř zásobníku bezplatně a navíc je takové zařízení poměrně levné. Máte pak k dispozici dostatek příjemně teplé vody, důležité je pouze rozhodnout o velikosti zásobníku, aby pokryl vaše požadavky podle počtu osob a vytížení vašeho bazénu. Solární sprchu můžete využívat i pro jiné účely, pro občasné oplachování rukou, chodidel, při práci na zahradě nebo při sportu.