Dokážete si vybavit film „Kulový blesk“, resp. scénu, kdy Zdeněk Srstka exceluje jako stěhovák? Pohled na jeho svalnatou postavu vám pravděpodobně bude evokovat onu „těžkou partu“, která se zabývá stěhováním těžkých břemen v Praze. Mimochodem, víte o tom, že pan Srstka byl úspěšným olympionikem ve vzpírání v roce 1960 v Římě?
Profesi stěhováka může zpravidla vykonávat jen ten, kdo si poradí zejména s břemeny, která netrénovaní lidé možná ani neuzvednou, a pokud ano, mohlo by to mít na jejich zdraví fatální následky. Proč se raději svěřit do rukou profesionálů a nepokoušet osud?
Trénovanost – žádný olympionik či jakýkoli jiný vrcholový sportovec by nemohl podat patřičný výkon, kdyby pravidelně netrénoval. A pokud nejste trénovaní a zvyklí přenášet těžká břemena, nemůžete očekávat žádné valné výsledky. Stěhováci jsou na tuto činnost zvyklí, jsou trénovaní a znají i určité postupy, jak si počínat v terénu s velkou sedací soupravou, se starožitným nábytkem, s klavírem, obrovským kobercem nebo trezorem.
Úrazy – zvedání těžkých břemen vám může způsobit nemalé problémy, představte si např. situaci, že zvedáte automatickou pračku ve dvou lidech, která váží 70 kg. Prudký pohyb vzhůru vám přivodí výhřez plotýnky, může vám hrozit kýla, natažení vazů v koleni anebo zlomenina kůstek chodidla, pokud vám nedopatřením pračka spadne na nohu.
Pojištění – amatéři nebývají při stěhování pojištění, připadá jim to malicherné, zbytečné, anebo na to jednoduše zapomenou. Stěhovací firmy pojištěné jsou obvykle pokaždé, potřebují určitou záruku, kdyby se něco náhodou poškodilo. Pojištění bývá součástí smluvního ujednání, a tak klient může, jak se říká, „klidně spát“.
Extrémně těžká břemena – stěhovací firmy přestěhují i velmi objemné a těžké předměty, jako jsou např. stroje a zařízení či vybavení dílen. Tehdy jsou nutné speciální pomůcky a vybavení, jimiž amatéři obvykle nedisponují.