Snad každý z nás používá schody denně, ať už doma, v práci či ve škole. Je tedy jen pochopitelné, že si na jejich překonávání tak zvykneme, že už je prakticky nevnímáme, samozřejmě pokud nemáme nějaké pohybové potíže.
To však také znamená, že si mnozí z nás ani nevšimnou, jak široká škála druhů a typů schodišť existuje, ať už co do tvaru, výzdoby či použitého materiálu. Jedním z těch méně obvyklých jsou pak železné schody.
Ty obvykle najdeme ve venkovních prostorách, neboť nejsnáze odolávají vlivům počasí a mají dlouhou životnost i při minimální péči. Navíc ani nejsou nejdražší.
I přes tyto dobré vlastnosti na ně však v domácnostech prakticky nenarazíme. To vnáší otázku, zda se do interiéru vůbec hodí. Přeci jen, existují lidé, pro které peníze příliš neznamenají, a kteří jich mají dost na to, aby si tento typ mohli dovolit.
Pravdou je, že zde hraje roli především cena. Ačkoliv jsou železné schody levné ve srovnání s jinými exteriérovými možnostmi, jako například kámen, a často jde o jedinou možnost, třeba v případě samonosného exteriérového schodiště, pokud jde o interiérové typy, cena již tak příznivá není.
Například klasický beton, který je zdaleka nejpoužívanější, je mnohem levnější. Navíc vydrží déle a má ještě nižší potřebu údržby, než kov. Je tedy rozhodně výhodnější.
Pokud jde o vzhled, pak zde záleží na vkusu každého jednotlivého člověka, i celého rázu domu. Pokud jde o hypermoderní stavbu, plnou chromového a kovového lesku, pak zde kovové schody nebudou vypadat nijak nemístně. Avšak pokud jde o klasický typ stavení, výsledný dojem tak dobrý nebude.
Záleží samozřejmě hlavně na nás. Najdou se stavitelé, kteří nám tento typ schodů postaví, kam si budeme přát. My pak jen musíme mít dost rozumu, abychom si uvědomili, zda se na dané místo vůbec hodí. Jen tak bude výsledek vypadat skutečně tak, aby na něj byla radost pohledět. A to je také velmi důležité.