Peníze u nás vždycky hrály významnou roli, a to i v dobách relativního rovnostářství dřívějšího režimu. Vždycky se u nás našlo učiněné moře těch, kdo jich chtěli mít víc a víc, a také věru dost těch, kdo jich měli na rozdávání. A také je rozdávali, nebo daleko častěji půjčovali.
A protože jsou peníze důležité, točí se kolem nich i nejeden z našich zákonů. Protože ve financích zkrátka žádný chaos nebo bezpráví panovat nemůže. Tady jsou třeba jasná pravidla hry. Protože tu o žádnou hru nejde. Pravidel je třeba kupříkladu právě v hypotékách, jež jsou nejednou nezbytné nutné pro mladé lidi, kteří by bez nich jen stěží nalézali nějakou tu příhodnou střechu nad hlavou. Protože ceny domů, bytů i pozemků rostou a rostou a je velice těžké, ne-li přímo nemožné držet s nimi krok.
Díky výhodným nabídkám počty hypoték rychle rostou. Jenže spolu s tím by měl růst i počet těch, kdo se nad těmito opravdu zamýšlejí, kdo rozumně zvažují, zda .
Jaké třeba zvolit fixační období, aby jeden neprohloupil? Banky toto nabízejí klidně i až desetileté, což ale odborníci považují za příliš dlouhou dobu a sami by doporučovali spíše polovinu z tohoto času. Protože fixační období přináší komplikace v případě potřeby refinancování nebo předčasného splacení a člověk může mít smůlu třeba i ve chvíli, kdy zjistí, že se nerozhodl pro to pravé a chtěl by půjčku refinancovat a koupit místo velkého bytu například prostorný dům, nebo by chtěl vyměnit město za venkov či přesně naopak. V takovém případě totiž banka často žádá za předčasné splacení vysoké poplatky, a to může být dost krutá rána.
A kvůli tomu tu máme nový, od 1. prosince platný zákon, jenž má klienty bank ochránit. Dává jim možnost splatit hypotéku dříve a za podstatně nižší poplatky, a také přikazuje bankám sdělovat přesné RPSN, jež člověk během splácení zaplatí.
Nemá-li se tak zájemce o hypotéku pomyslně spálit, měl by si vše důkladně promyslet a poradit se s odborníkem, respektive porovnat nabídky většího počtu bank a pak zvolit to nejoptimálnější z toho, co je k mání.
Protože vlastní bydlení je sice k nezaplacení, ale přesto se za něj platí. A jenom blázen by platil víc, než musí.